Druhá svetová vojna sa dodnes považuje za najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Boje prebiehali v Európe, Ázii a Afrike a zúčastňovali sa na nich muži i ženy aj z ďalších obývaných kontinentov – Ameriky a Austrálii. Počas šiestich rokov trvania vojny zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva.
Koniec druhej svetovej vojny na Slovensku je úzko spojený so Slovenským národným povstaním. Postupné oslobodzovanie nášho územia trvalo vyše pol roka. Rodák z Lubiny, Miloš Uher, počas Slovenského národného povstania bol významným organizátorom partizánskeho hnutia na západnom Slovensku. Od septembra 1944 velil oddielu Hurban 2. českolslovenskej partizánskej brigády J.V. Stalina. 27. Februára bola táto jednotka v neďalekej Cetune napadnutá nemeckým oddielom. O život tu v boji prišlo 115 partizánov, medzi nimi aj Miloš Uher. Pomník jeho menu a hrdinským činom je vybudovaný na vrchu Roh, neďaleko jeho rodiska.
A kedy sa skončila vojna v obci Lubina? História hovorí, že Nemci odišli z obce nebadane v noci 5.4.1945.
Tento významní deň sme si so žiakmi pripomenuli „Behom oslobodenia obce“. Aby sme nikdy nezabudli na kruté udalosti, ktoré sa udiali v našej, nie tak dávnej, minulosti.