• NÁPLŇ PRÁCE

• V záujme humanizácie procesu výchovy a vzdelávania a rozvíjania osobnosti žiakov, plní školská špeciálna pedagogička tieto úlohy:

Vo vzťahu k žiakom:

1. Poskytuje špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby žiakom.
          2. Poznáva osobnosť žiakov, ich schopnosti, záujmy, postoje, osobnostné vlastnosti a motiváciu k učeniu, štýl učenia.
          3. Pozoruje žiakov jednotlivých ročníkov pri priamej práci v triede.
          4. Zostavuje podklady pre denné hodnotenie začlenených žiakov.
          5. Sleduje úroveň školskej spôsobilosti detí vstupujúcich do školy, navrhuje efektívne intervencie na rozvíjanie schopností detí.
          6. Participuje pri zápise detí do 1. ročníka – depistáž žiakov.
          7. Identifikuje žiakov s poruchami učenia.
          8. Individuálne alebo skupinovo pracuje so žiakmi s problémami v učení, najmä žiakmi učiacimi sa pod svoje možnosti, pasívnymi, nemotivovanými, či žiakmi s pomalým tempom práce.
          9. Podieľa sa na plnení úloh vyplývajúcich z individuálnych programov vzdelávania žiakov.

Vo vzťahu k pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom:

1. Poskytuje konzultácie, odborné poradenské služby a metodickú pomoc pedagógom.
          2. Podieľa sa na vypracúvaní individuálneho programu vzdelávania dieťaťa a na jeho výchove a vzdelávaní. Kompletizácia dokumentácie integrovaných žiakov – záznam o vykonaní individuálnej výchovno-vzdelávacej činnosti, žiadosti o integráciu, vypracovanie auditov, vyplnenie osobného listu žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          3. Sleduje efektívnosť individuálnych vzdelávacích programov pri individuálnom začlenení žiakov s poruchami učenia a správania.
          4. Predkladá návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce  s deťmi so špeciálnopedagogickými potrebami.
          5. Sprostredkúva informácie a styk s poradenskými zariadeniami alebo školskou psychologičkou.
          6. Predkladá u žiakov s poruchami správania v ZŠ – t.j. metodicko-informatívny materiál /týkajúci sa hlavných odporúčaní, organizácie vyučovania a práce žiaka, špecifických postupov učiteľa na vyučovaní a špecifických výchovných postupov/ pre pedagógov.
          7. Spolupodieľa sa na zasadnutia PK,MZ – prehodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov, cieľov, obsahu vyučovania u integrovaných žiakov.
          8. Prehodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov pri klasifikácii vo všetkých ročníkoch z ktorých sú žiaci zaradení do špeciálno-pedagogickej starostlivosti.
          9. Pracovné stretnutia a odborné konzultácie v PPP.

Vo vzťahu k rodičom (zákonným zástupcom, iným subjektom):

1. Poskytuje rodičom (zákonným zástupcom) konzultačné a poradenské služby.
          2. Spolupracuje s rodičom (zákonným zástupcom) pri nachádzaní a realizovaní optimálnych postupov pri výchove a vzdelávaní detí.
          3. Osvetová práca zameraná  na informovanie o otázkach vzdelania a výchovy pre rodičov detí so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
          4. Spolupráca s inštitúciami v rôznych oblastiach : ped., zdrav., soc. zariadenia.

Pomoc pri formovaní zmien v postojoch zdravej populácie ku zdravotne postihnutým žiakom.